English Shqip

Adresa: Hotel MARUB, Katund i Vjeter, Rubik ,Albania                                Tel: +355 68 2077424     E-mail: info@hotelmarub.com

               

MARUB

Hoteli ekologjik “Marub” e ka vendndodhjen nė njė territor natyror dhe piktoresk, larg zhurmės, papastėrsisė dhe smogut, nė rrethin e Mirditės vetėm 70 km nga kryeqyteti, Tirana Njė vend me atmosferė tė veēantė. Qėllimi i hotelit ėshtė tė ruajė dhe tė pėrmirėsojė mjedisin dhe jetesėn nė fshatin kodrinor. Hoteli, nė afėrsi tė bukurisė sė thyer tė fshatit Rubik, ėshtė nė pronėsi tė familjes dhe tė ofron njė atmosferė tė ngrohtė dhe intime. Shėrbimi dhe pėrkushtimi i dashur, qetėsia, natyra e paprekur, kuzhina e mirė, aktivitetet rekreative nė ofertė e tė tjera si kėto janė parakushtet pėr njė pushim qetėsues dhe rinovues. Hoteli ėshtė nė njė vendndodhje tė pėrshtatshme, i mbrojtur nga malet nė veri; edhe gjatė vjeshtės sė ftohtė e tė lagėsht apo gjatė muajve tė dimrit, ai siguron njė qėndrim stimulues pėr shėndetin. Larg nga trafiku dhe smogu i Tiranės, kjo luginė e quajtur Katund i Vjetėr, ofron njė atmosferė pa stres dhe alergji. Mjediset paqėsore tė hotelit dhe shėtitjet interesante janė garantues tė njė ripėrtėritje tė nevojshme, gjithashtu edhe pėr personat e stresuar apo tė lodhur.

1. Mbrojtja e mjedisit
* Pėrdorimi i kujdesshėm i ujit
* Dushe qė kursejnė ujin
* Udhėzime pėr ruajtjen e energjisė elektrike dhe ujit
* Peshqirėt dhe cėrcafėt ndėrrohen ēdo tre ditė ose sipas kėrkesės
* Masat mbrojtėse tė mjedisit janė nė disa gjuhė nė Hotel
* Klientėt inkurajohen tė japin kontributin e tyre nė kursimin e ujit dhe energjisė elektrike
* Pirja e duhanit nė ambientet e mbyllura nuk lejohet
* Nuk lejohet pėrdorimi i lėndeve kimike pėr pastrim
* Riciklim i mbeturinave tė kuzhinės (pleh organik)
* Ambjent jo-kimik pėrreth hotelit
* Ngjyra me pak tretės
* Paketimi duhet tė shmanget nėse ėshtė e mundur
2. Sportet dhe Mirėqėnia
* Ecje nė natyrė, ngjitje nė mal, trekking
* Sipas kėrkesės, kampingje rreth zjarrit dhe ngjitje tė malit gjatė perėndimit
3. Pėrfitimet pėr ruajtjen e kulturės
* Hoteli fton muzikantė dhe kėrcimtarė popullorė nga rajoni
* Prodhimet e vendit janė nė shitje
* Gardhet e bėrė sipas gardheve tė lejuara nga shteti
* Hoteli ėshtė ndėrtuar pėr tė siguruar njė jetesė tė popullatės lokale, pėr tė krijuar njė projekt pilot pėr njė turizėm tė qėndrueshėm
4. Arkitektura ekologjike
* Izolim me cilėsi tė lartė
* Dysheme druri nė dhoma
* Panele diellore nė ēati
* Ngrohje me soba druri
* Pastrim i tualeteve duke konsumuar 40% mė pak ujė
5. Kuzhina dhe shėrbimi
* Ka pije, mish, fruta, perime dhe produkte qumėshti nga mjedisi, ushqim organik
* Nė ditėt tė caktuara, ushqime tradicionale tė gatuara mbi zjarre druri
* Ujė nga burimet malore
* Vezė nga pulat e vendit
* Erėza nga kopshti i perimeve
* Djathė nga fshati
6. Menaxhimi
* Ndėrmarrje lokale tregtare
* Tė punėsuar 100% punonjės vendas